Zpětné přiznání invalidního důchodu a nárok na jednorázový příspěvek 5 000 Kč

Otázka:

Dobrý den,chtela jsem se zeptat,kdyz je nekomu ID priznan zpetne a to konkretne do roku,kdy se vsem duchodcum daval jednorazovy prispevek 5000kc,tak ma tento clovek narok i na vyplaceni techto penez? Setkal jste se taky s tim,ze by si clovek mohl narokovat zpetne i navraceni treba slevy na dani za ID?Prece jenom kdyz stat nekoho poskodil,spatne urcil datum vzniku invalidity,tak by to mel kompenzovat.Je tedy mozne treba za 5 let zpetne zadat stat o navraceni slevy na dani u ID?Nebo je to blbost,protoze takto zpetne by si teoreticky mohl clovek narokovat vsechno,kdy by byval mel slevu,kdyby v te dobe uz me ID(napada me priklad,treba sleva na MHD v Praze a jine slevy).K tomu me ale napada zase druha vec,ze tak samo stat by mohl chtit po nas neco vratit,treba nektere soc.davky.Jakoze kdyby clovek mel uz tenkrat ID,nemel by treba narok na nejake soc.davky,muze si stat narokovat vraceni?Mam sama zkusenost,ze jsem mela podporu v nezamestnanosti na UP a musela jsem ji vracet,nebot mi dali ID3.stupne ale s dodatkem,ze nejsem schopna prace ani za zcela mimoradnych podminek(byl to rok 2010).Takze jsme vse vratili,odvolali jsme se u CSSZ a chteli jsme tam doplnit,ze mohu pracovat za zcela mimoradnych podminek,to nam tam doplnili…no a UP nam podporu zase vratil.Takze jen dotaz1-je narok na zpetne vyplaceni 5000kc jednorazove davky?2-muzu zadat stat o navraceni slevy na dani ci i jinych slev od roku,kdy mi byl ID zpetne priznan?3-muze stat zadat i o navraceni nejake podpory i ode me,pripadne jake(prispevek na bydleni treba,na ktery bych byvala nemela narok,kdybych mela ID uz tehdy?)Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zpětné přiznání invalidního důchodu a nárok na jednorázový příspěvek 5 000 Kč

Jednou ze základních podmínek, aby nárok na jednorázový příspěvek vznikl bylo, že žádost o důchod musela být podána před 1. prosincem 2020 – § 2 odst. 1 zákona č. 469/2020 Sb.

Nárok na jednorázový příspěvek zanikl, pokud žádost o něj nebyla podána do 30. června 2021 – § 3 odst. 3 zákona č. 469/2020 Sb. Uvedené by neplatilo pouze tehdy, pokud by dosud příspěvek nebyl vyplacen z důvodu pochybění ČSSZ, přestože obecné podmínky pro nárok byly splněny. Pořád ale platí, že žádost o důchod musela být podána před 1. prosincem 2020.

Že by někdo zpětně nárokovat slevu na dani jsem se nesetkal, protože se věnuji důchodům, ne daňové problematice.