Důchodci a sleva na dani

Otázka:

Důchodci a sleva na dani nějak v poslední době nešli k sobě. Změnilo se na tom už něco? Soused mi říkal, že už se v těch daních něco změnilo a v práci bych měl brát vyšší plat, protože mi nebudou strhávat tolik daní. Je to pravda a na koho se mám teda obrátit? Slyšel jsem taky, že můžu požádat o vrácení toho, co mi strhli navíc. To je taky pravda nebo si zas lidi vymýšlí? Díky za váš čas a odpověď.

Odpověď:

Důchodci a sleva na dani

Důchodci a sleva na dani skutečně v posledních cca dvou letech “nešli k sobě”. Situace se však změnila nejprve v červenci a poté v září letošního roku (2014), kdy v důsledku nálezu Ústavního soudu z 30. července došlo k navrácení slevy na dani (přesněji slevy na poplatníka) pracujícím důchodcům za rok 2014 a následně v důsledku nálezu Ústavního soudu ze dne 22. září došlo k navrácení slevy na poplatníka i za rok 2013.

Doporučuji vám přečíst si náš článek o vrácení daně pracujícím důchodcům, ve kterém celou situaci popisujeme a odkazujeme také na informaci vydanou Ministerstvem financí, v níž je podrobně popsán postup, který mají pracující starobní důchodci zvolit, aby získali zpět neoprávněně strženou daň. Vyřešit celou situaci vám pochopitelně může pomoci mzdová účetní ve vaší firmě a především pracovníci místně příslušné pobočky finančního úřadu. Podle informací, které mám k dispozici, není s vracením slevy na dani v zásadě žádný problém.