Znovu mě uznali invalidní, ale nemám nárok a dobu si nemohu doplatit

Otázka:

Dobrýden,
Mám na Vás otázku jak postupovat dál .Od roku 2007 do května 2019 jsem pobírala ID 1.stupně,v květnu 2019 mi ho vzali .Odvolala jsem se ale taky mi vše zamítli. Tak absolvovala všechny vyšetření a poté mi byl přiznán ID od ledna 2020. Čssz mi napsala že nemám nárok na ID jelikož za posledních 10 let mám započítalo 9 let a 72 dnů(je mi 57 let),Navštivila jsem Čssz aby mi vypočítali kolik mám doplatit abych mněla nárok na vyplácení ID. Vzali si na mně telefon a že mi dají vědět do 30 dnů dle zákona. Dnes mně TELEFONICKY (což se mi zdá divní) a ne písemně ,mi oznámili že si jej nemůžu doplatit. Nemůžu nikde najít zákon jak postupovat dál. Je mi záhadou že tolik let jsem pobírala ID 1.stupně a pak nemám nárok na něj. Poprosím tedy o radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Znovu mě uznali invalidní, ale nemám nárok a dobu si nemohu doplatit

Ano, taková situace může nastat. Podmínky nároku se při opětovném přiznání důchodu posuzují znovu a pokud jste nebyla dlouhodobě pojištěná, nárok na invalidní důchod vám nemusel vzniknout. Z titulu pobírání invalidního důchodu pro invaliditu I. stupně jste sociálně pojištěná nebyla.

Tím, že jste si na OSSZ nechala zjistit, kolik měsíců je třeba doplatit, příp. zda je to vůbec možné (na to, že vždy není možné dobu doplatit v důchodové poradně opakovaně upozorňuji), jste nezahájila žádné správní řízení. OSSZ tedy nebude vydávat žádné písemné rozhodnutí v této věci. Není pro to ani důvod.

Jak postupovat dál, se těžko radí. Měla jste pracovat (resp. být pojištěná) a do této situaci byste se nedostala. Můžete si dobrovolné důchodové pojištění začít platit průběžně a až získáte 5 let pojištění v posledních 10 letech, nárok vám vznikne. Může to ale být klidně až za pět let a důchod vám bude přiznán až po splnění této podmínky, tj. nikoliv zpětně.