Změna invalidity z prvního na druhý stupeň bez zvýšení důchodu

Otázka:

Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o radu jak se zachovat a jak postupovat. Od roku 2000 – 2003 jsem pobírala PID, poté jsem až do června tohoto roku byla převedena na ČID (tedy před rokem 2010) od 1. 1. 2010 invalidita I.stupně. Díky zhoršujícímu zdravotnímu stavu na doporučení neurologa, jsem zažádala letos v červnu o přezkoumání zdr. stavu. Byla mi přiznána invalidita II.stupně. Zaskočilo mě však rozhodnutí , kdy mi však zůstala stejná výše inv. důchodu. Na dotaz na pobočce OSSZ mi paní sdělila, že mám asi vysoký důchod I. stupně. V žádném případě si nemyslím, že můj invalidní důchod je vysoký, ba naopak. Našla jsem si změnu v zákoně, ale i tak mi to přijde nespravedlivé. Mám možnost se odvolat!? A jakým způsobem odvolání napsat. Jsem ročník 1964, vychovala jsem 2 děti.

Moc děkuji za Váš čas a radu.

Odpověď:

Změna invalidity z prvního na druhý stupeň bez zvýšení důchodu

Odvolání proti rozhodnutí ČSSZ je ve vašem případě zbytečné, protože důchod je podle všeho spočítán správně. Podrobněji jsme se tomuto tématu již několikrát věnovali, nejpodrobněji pravděpodobně v této odpovědi.

Pokud se přesto budete chtít odvolávat, postupuje podle těchto pokynů. Tato námitka ale bude jistě zamítnuta (jestliže v rozhodnutí není jiná chyba).