Získání dalšího celého roku pojištění po uplynutí 30 dnů od obdržení rozhodnutí

Otázka:

Dobrý den, kamarád obdržel začátkem července 2017 rozhodnutí o přiznání důchodu ve kterém mu k získání dalšího roku doby pojištění schází 5 dnů = v rozhodnutí má uvedeno 47 let 360 dnů. Třicetidenní lhůta ode dne doručení oznámení ve které mohl požádat o změnu data přiznání důchodu bohužel již uplynula. Kamarád by se ale i přesto chtěl pokusit o získání dalšího roku u doby pojištění. Prosím o vaši radu, jak by měl v této situaci postupovat. Předem děkuji za Vaši odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Získání dalšího celého roku pojištění po uplynutí 30 dnů od obdržení rozhodnutí

V této situaci existují v zásadě dvě řešení:

1. Pokud byl v minulosti váš kamarád v evidenci úřadu práce alespoň po celý kalendářní měsíc (po roce 1995), může si tento měsíc zaplatit dobrovolné důchodové pojištění. Tím bude tento měsíc hodnocen plně místo na 80 % a váš kamarád tak získá o potřebných pět dní pojištění navíc. Důchod bude zvýšen ode dne doplacení pojistného.

2. Je možné požádat o zastavení výplaty důchodu (musí se žádat dopředu), poté potřebných pět dní vykonávat výdělečnou činnost (odpracovat) a následně zpětně požádat o uvolnění výplaty důchodu od šestého dne po začátku výdělečné činnosti. Důchod by byl upraven právě od šestého dne.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

moc děkuji za perfektní a  rychlé zpracování Vaší odpovědi na moji otázku.

U kamaráda přichází v úvahu alternativa č. 2: “Je možné požádat o zastavení výplaty důchodu (musí se žádat dopředu), poté potřebných pět dní vykonávat výdělečnou činnost (odpracovat) a následně zpětně požádat o uvolnění výplaty důchodu od šestého dne po začátku výdělečné činnosti. Důchod by byl upraven právě od šestého dne.

Návazně, prosím, o zodpovězení doplňující otázky: Kamarád má v úmyslu od  1. 9. 2017 pracovat na zkrácený úvazek 0. 75 (6 hodin / den). Bude tato skutečnost zkráceného úvazku mít nějaký vliv na výše zmiňovaných pět dnů = pokud by se měl tento jeho zkrácený úvazek přepočítávat na úvazek osmi hodin denně, pak by pravděpodobně musel při šesti hodinách denně napracovat dle mého názoru sedm pracovních dnů a navíc by do nich mucel zahrnout také dva dny víkendu, takže by mu důchod  nebyl vyplácen celkem devět kalendářních dnů. Chápu to správně?

Předem děkuji za Vaši odpověď  a hlavně také děkuji za vykonávání Vaší pro nás tolik potřebné činnosti.

S úctou

Odpověď doplněna:

Pokud půjde o činnost, která zakládá účast na sociálním pojištění, nevadí, že půjde o zaměstnání na zkrácený úvazek. Jeden den pojištění je získán, ať jde o zkrácený úvazek nebo celý. Stejně tak může jít i o dny, kdy se nejde do práce (víkend). Např. pokud zaměstnání začne v pátek, je pátý den pojištění získán v úterý (úprava důchodu by proběhla od středy).