Zemřel mi otec, který žil ve Velké Británii

Otázka:

Dobrý den p. Mařík, mám na Vás prosbu či malý dotaz. Chtěla bych nastoupit na Vysokou školu, otec mi zemřel tento červenec, matka je na mne sama a školné činí 1150,-. Babička mi sdělila, ať se zkusím poptat ohledně sirotčího důchodu. Moc jsem neporozuměla co vše potřebuji, abych o důchod mohla zažádat. Můj otec žil v Londýně, jeho přítelkyně mi sdělila, že žádný důchod nepobíral. Moc si teda nejsem jistá zda mám vůbec nárok. Mohl by jste mi (jako pro hlupáka) prosím poradit (pokud mám nárok) co potřebuji k podání žádosti? byla bych Vám velmi vděčná.
Děkuji a s přáním krásného dne

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zemřel mi otec, který žil ve Velké Británii

Základní informace k žádosti o sirotčí důchod naleznete v tomto článku. Není důležité, v jaké zemi váš otec v době úmrtí žil, ale v jakých zemích byl ve svém životě pojištěný (zaměstnaný). Pokud to bylo v Česku a Velké Británii, můžete si prostřednictvím okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) požádat o sirotčí důchod z obou zemí. ČSSZ pak rozhodne o příp. přiznání českého sirotčího důchodu a britský nositel pojištění rozhodne o britském důchodu. Zda máte nárok na sirotčí důchod, vám dopředu neřeknu, protože neznám průběh pojištění vašeho otce (jaké podmínky je třeba splnit, vysvětluji zde – pro tyto účely se přihlíží i k době pojištění získané ve Velké Británii).

Abyste zjistila, jaké konkrétní doklady budou potřeba k žádosti o sirotčí důchod (z obou zemí), je třeba se nejdříve obrátit na OSSZ – doklady se budou lišit podle toho, jaké podklady má ČSSZ ve své evidenci. Jistě budete potřebovat občanský průkaz, potvrzení o studiu a svůj rodný list. Dále by bylo vhodné, abyste znala číslo sociálního pojištění otce ve Velké Británii (není to ale podmínkou). Dále mohou být třeba další doklady prokazující průběh doby pojištění vašeho otce (např. výuční list, maturitní vysvědčení, doklady o evidenci na úřadu práce atd.). Ale to už bude záviset na konkrétním posouzení situace.