Ze zdravotních i rodinných důvodů uvažuji o využití možnosti předdůchodu

Otázka:

Dobrý den,
Obracím se na Vás s prosbou o radu jak bych měla postupovat, aby to bylo pro mne výhodné pro výpočet starobního důchodu.
V zaměstnání jsem dostala výpověď s odstupným k poslednímu dubnu 2021. V dubnu budu mít do starobního důchodu ještě 4 roky a 2 měsíce. Zatím jsem nebyla nikdy vedena na úřadu práce a tak bych ráda pokud to bude možné využila podpory v nezaměstnanosti, která by v mém případě měla být po dobu 11 měsíců.
Ze zdravotních i rodinných důvodů uvažuji o využití možnosti předdůchodu, kdy mi budou postupně vypláceny naspořené finance z penzijního spoření.
Prosím o radu, uvažuji správně a měla bych začít využívat předdůchod v měsíci kdy skončí případné vyplácení podpory v nezaměstnanosti?
Poté být souběžně na úřadu práce.
A prosím jakou dobu je možné být vedena na úřadu práce, aby se tato doba započítala jako odpracované roky (počítané 80%)?
Předem děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ze zdravotních i rodinných důvodů uvažuji o využití možnosti předdůchodu

V jakém rozsahu se hodnotí evidence na úřadu práce, vysvětluji v tomto článku. Ve vaší situaci by se vám hodnotilo 11 měsíců, kdy budete pobírat podporu v nezaměstnanosti a dále 3 roky, kdy byste byla v evidenci ÚP bez podpory.

Vždy doporučuji se sám sebe zeptat, co od pobírání předdůchodu očekáváte? Pokud byste i po ukončení podpory zůstala v evidenci úřadu práce, pak by vám pobírání předdůchodu starobní důchod nijak neovlivnilo. Předdůchod je vyloučenou dobu, což je ale i (ve výše uvedené rozsahu) evidence na ÚP. Zdravotně pojištěná budete také už z důvodu evidence na ÚP. Evidence na ÚP je navíc náhradní dobou pojištění, což předdůchod není. Předdůchod vám nic navíc z hlediska důchodu nedá.

V tomto článku srovnávám předčasný starobní důchod s předdůchodem. Až vám bude končit podpora v nezaměstnanosti, zvažte, zda má smysl čekat na starobní důchod, příp. nižší krácení předčasného důchodu, když už můžete pobírat předčasný důchod. Ten sice bude pokrácený, ale za dobu do dosažení důchodového věku na něm budete mít vyplaceny statisíce korun, což se vám bude na vyšším starobním důchodu vracet určitě více než 10 let. Není možné se dívat pouze na výpočet starobního důchodu, ale je třeba brát do úvahy, co pro vyšší starobní důchodu „obětujete“, což jsou v tomto případě stovky tisíc korun.