Daň z příjmu – důchodci

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz na daň z příjmu. Důchodci prý musí daň z příjmu normálně platit, ale mě by zajímalo proč tomu tak je? Vždyť jsme platili celý život a teď, když si chceme něco přivydělat, tak nám pořád něco strhávají. Musí se opravdu platit daň z příjmu u důchodců? Není nějaký způsob, jak snížit daň z příjmu pracujícího důchodce? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Daň z příjmu – důchodci

Pracující důchodci žádnou úlevu v placení daně z příjmu nemají. Je to jednoduše proto, že v zákoně o daních z příjmů není žádná výjimka, díky které by byla daň z příjmu u důchodců nižší, než je u osob, které žádný starobní důchod nepobírají.

Ještě v loňském roce byla situace pro starobní důchodce dokonce podstatně horší, protože si nemohli uplatňovat slevu na poplatníka a jejich daň z příjmů byla měsíčně až o 2.070 Kč vyšší, takže pracující důchodci měli o tuto čásku nižší čistou mzdu oproti ostatním zaměstnancům. Toto však Ústavní soud svými nálezy zrušil a v průběhu roku 2014 byla sleva na poplatníka pracujícím důchodcům vrácena.

Žádný legální způsob, jak se vyhnout placení daně z příjmu pracující důchodce nemá – resp. mě není znám, ale já nejsem daňový poradce a nespecializuji se na daňovou problematiku.