Vrácení daní pro pracující důchodce

Otázka:

Dobrý den,
jsem ve starobní důchodu o roku 2010 a stále pracuji. Slyšela jsem, že by mělo dojít k vrácení daní pro pracující důchodce, které nám vzal Kalousek. Je to pravda? Můžu si požádat o vrácení daní a když ano, tak jakým způsobem? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Odpověď:

Vrácení daní pro pracující důchodce

Ano, vaše informace je správná. U pracujících starobních důchodců došlo k navrácení možnosti uplatnit si opět slevu na poplatníka, která jim byla odejmuta od zdaňovacího období roku 2013. Jakým způsobem žádat o navrácení daně, která byla zaplacena navíc, je třeba rozdělit na dvě části – pro zdaňovací období roku 2014 a pro zdaňovací období roku 2013.

Daňové přiznání pro rok 2014 nebylo z pochopitelných důvodů dosud podáváno a vše tedy může být snadno “srovnáno” po jeho podání do konce března 2015. Jestliže vám mzdová účetní slevu na poplatníka dosud při výpočtu mzdy neuplatňovala, může tak již činit. I kdyby však k uplatnění slevy na poplatníka nedošlo, vše by se vyrovnalo v rámci daňového přiznání – finanční úřad vám jako každý rok vrátí rozdíl mezi zaplaceným zálohami a skutečnou daní. Pouze rozdíl bude tentokrát vyšší, než v jiných letech.

Jakým způsobem dojde k vrácení daní pracujícím důchodcům za zdaňovací období roku 2013, není k dnešnímu dni jasné. Musíme vyčkat na vyjádření České daňové správy k této situaci – dosud se vyjádřila pouze v tom smyslu, že vše analyzují. Celou situaci budeme sledovat a aktuální informace přineseme na stránce o daních pro důchodce.

DOPLNĚNO 9. 10. 2014: Finanční správa již zveřejnila postup, jakým mohou pracující důchodci zažádat o vrácení daně z příjmů. Další informace naleznete ve výše uvedeném článku.