Zaměstnání v zahraničí a získání 25 let pojištění v ČR

Otázka:

Dobry den, mam evidovanou dobu duchodoveho pojisteni k 31.12.2018 vice nez 25 let. Chapu spravne ze jelikoz jsem dosahl duchodoveho veku v roce 2009 (tedy pred rokem 2010) mam jiz narok na duchod? Plny?
Nadale pracuji. Ma smysl, resp. je vyhodne pozadat o duchod jiz nyni a zaroven pracovat dale? Nebo by byla ma penze vyssi po dalsich par letech prace?
Mam take odpracovano nekolik let v UK kde jiz pobiram duchod, a v Nemecku (mene nez rok) a nekolik let ve Spanelsku, Chapu to spravne, ze jelikoz mam jiz narok na starobni duchod v CR, pak leta v zahranici nijak neovlivni vysku meho duchodu v CR?
Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zaměstnání v zahraničí a získání 25 let pojištění v ČR

Ano, pokud jste dosáhl důchodového věku před rokem 2010, potřebná doba pojištění činí 25 let pojištění.

Pokud je získána potřebná doba pojištění, ČSSZ vám bude počítat tzv. dílčí důchod a sólo důchod a přizná vám vyšší z těchto důchodů. V případě sólo důchodu vám bude důchod počítán pouze z českých dob. U dílčího důchodu se přihlíží i k dobám v zahraničí pro výpočet fiktivní výše důchodu. Z té se pak “dílem” (poměrem dob v ČR a ostatních zemích) spočítá dílčí důchod. Záleží na tom, který výpočet vám vyjde lépe.

Co je “výhodné”, je vždy otázkou návratnosti. Obecně si nemyslím, že by bylo “výhodné” čekat tolik let na možnost výpočtu sólo důchodu, natož pak dále pracovat “na procenta“.