Důchodový věk mám v roce 2027. Je výhodné si nyní zažádat o důchod bez výplaty důchodu?

Otázka:

Dobrý den. Pobírám výsluhový příspěvěk (bezpečnostní sbory). Nárok na starobní důchod mi vzniká 18.10.2027. Zatím chci dále pracovat v PP na dobu neurčitou, ale v souvislosti s změnami důchodového systému si chci do budoucnosti zajistit pochopitelně co nejvýhodnější možné podmínky důchodu. Pokud si nyní zažádám o důchod BEZ výplaty důchodu:
1. budu i nadále pobírat příspěvek za službu? Souběžně chci dále pracovat v běžném pracovním poměru.
2. Je výhodné si nyní zažádat o důchod BEZ výplaty důchodu?
Mám odpracováno více jak 40 let, invalidní důchod nemám ani nemám o něj důvod žádat. Děkuji moc za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Důchodový věk mám v roce 2027. Je výhodné si nyní zažádat o důchod bez výplaty důchodu?

Předběžné srovnání výpočtů důchodů v roce 2023 a v roce 2024 naleznete v tomto článku. To je maximum, které se dá nyní spočítat.

Nyní tedy není možné provést srovnání, o kterém píšete, protože výpočet roku 2027 bude znám až na podzim 2026. Já předpokládám, že výpočet roku 2027 bude výrazně výhodnější než přiznání předčasného důchodu bez výplaty v roce 2023. Už výpočet roku 2024 vychází (při dosažení důchodového věku) lépe než výpočet roku 2023. V dalších letech se rozdíl ještě zvýší. Já bych ve vaší situaci (tj. mezi lety 2023 a 2027) postup s odloženou výplatou předčasného důchodu určitě neaplikoval.

Co jsem komunikoval s tazateli ve stejné situaci, bylo jim na orgánu sociálního zabezpečení sděleno, že výplata výsluhy bude náležet i nadále.