Co je myšleno odchodem do předdůchodu s čerpáním důchodu předčasného?

Otázka:

Hezký den přeji. Není to tak dlouho co jsem potřeboval od Vás poradit – zda odchod do předdůchodu nebo odchodu do důchodu předčasného. Velmi podrobně jste mně informoval o výhodách i nevýhodách. Nyní bych od Vás potřeboval vysvětlit – co je myšleno odchodem do předdůchodu s čerpáním důchodu předčasného? Je tím myšlena možnost zaplacení jisté finanční částky za jeden rok z penzij. pojištění a včas si zažádat o předčasný odchod do důchodu starobního? 23. 9. 2014 mně bude 61 let, jsem ročník 1953. Odchod do starobního důchodu v mém případě je 63 let. Zákonné podmínky pro odchod do předdůchodu splňuji. Jednoduše řečeno – rok si zaplatit a včas si zažádat o předčasný důchod. Snad jsem to popsal srozumitelně. Můj zdravotní stav se nadále zhoršuje, ale dle “tabulek” nedosahuji na důchod invalidní.

Odpověď:

Co je myšleno odchodem do předdůchodu s čerpáním důchodu předčasného?

Předdůchod je pouze forma výplaty vašich peněžních prostředků od penzijní společnosti. Předdůchod není možné chápat obdobně jako jsou klasické důchody. Z tohoto důvodu nic nebrání tomu, abyste pobíral předdůchod a předčasný starobní důchod současně. Nemyslím si, že by to bylo ve vašem případě výhodné, protože ve vašem věku si již můžete peníze z doplňkového penzijního spoření (dříve penzijní připojištění) vybrat kdykoliv naráz.

Jako akceptovatelná v tomto případě může být situace, kdy občan, který může jít do předčasného důchodu o tři roky, odejde čtyři roky před svým důchodovým věkem do předdůchodu (protože do předčasného důchodu odejít nemůže). Předdůchod však musí být vyplácen nejméně 2 roky a v tomto případě by mohlo dojít k situaci, kdy by se po dobu jednoho roku kryla doba pobírání předčasného důchodu i předdůchodu.