Zaměstnání v I.B kategorii a výpočet důchodu hornickým způsobem

Otázka:

Dobrý den, jsem ročník 1959, odpracoval jsem do konce roku 1992 15 let a 166 dní v pracovní kategorii I.B v chemickém průmyslu. Nárok na starobní důchod o 5 let dříve mi byl uznán, ale výše důchodu byla vypočítána jako bych odešel do předčasného důchodu. Prostudoval jsem plno odkazů, paragrafů a odstavců, ale nikde jsem na výpočet důchodu pracovní kategorie I.B neobjevil. Domnívám se, že výpočet procentní výměry by se měl počítat podle hornického důchodu. Chtěl bych se Vás zeptat, zda mám pravdu o výpočtu hornickým způsobem, nebo výpočet byl správný. Od ČSSZ to beru jako nespravedlnost, že při dosažení věku 64 let v roce 2023 budu mít menší důchod, než kdybych předčasný odchod do důchodu nevyužil. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zaměstnání v I.B kategorii a výpočet důchodu hornickým způsobem

Pokud jste do 31. 12. 1992 získal v I.B kategorii alespoň 15 let zaměstnání při splnění podmínky trvání zaměstnání v kategorii k 31. 12. 1992, měl jste důchodový věk snížen na 59 let. Takový důchod není spočítaný jako předčasný, tj. s krácením za každých i započatých 90 dní před dosažením důchodového věku (pokud nebyl přiznán před 59. narozeninami), ale jako „řádný“ starobní důchod ze získaných dob pojištění a vyměřovacích základů (výdělků). Počet získaných let pojištění je pochopitelně nižší, než kdybyste pracoval (byl pojištěn) o dalších pět let déle, což má vliv na výpočet výše starobního důchodu.

Zaměstnanci se sníženým důchodovým věkem za zaměstnání v I.B preferované kategorii žádný zvláštní výpočet důchodu nemají. Tzv. „hornický výpočet“ se vás netýká. Tento druh výpočtu se netýká ani všech horníků.

Zaměstnanci, kteří pracovali v preferované pracovní kategorii mají proveden srovnávací výpočet důchodu podle „starého“ zákona o sociálním zabezpečení (z. č. 100/1988 Sb.). Tento druh výpočtu ale na 99,99 % nevyjde lepší, než výpočet podle současného důchodového zákona, protože procentní výměra byla tehdy zastropována na částku 5 100 Kč.