Skončil jsem v armádě v roce 1991, mám nárok na snížení důchodového věku?

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se při výpočtu výše důchodu nějak zohledňují věkové kategorie, které byly zrušeny v roce 1992. Mám odpracováno 18 let v 1 kategorii jako voják z povolání, ale (bohužel) jsem skončil v armádě v roce 1991 a nemohl jsem ani tušit, že výhody, které platily budou zrušeny. V současné době přemýšlím o odchodu do důchodu (předčasného) – jsem ročník 1955, a pro mé rozhodnutí je tato otázka důležitá. Za odpověď předem děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Skončil jsem v armádě v roce 1991, mám nárok na snížení důchodového věku?

Staré kategorizivané nároky zůstaly zachovány, ale dané podmínky je třeba splnit do 31. 12. 1992, kdy byly kategorie zrušeny. V článku o kategoriích se věnuji převážně horníkům, ale naleznete v něm i informace i kategorii funkcí. Pokud však máte v 1.KF odpracováno pouze 18 let, nárok na snížení důchodového věku mít nebudete, protože nesplníte druhou podmínku a to zaměstnání v kategorii k 31. 12. 1992.

Když jste v roce 1991 v zaměstnání v kategorii končil, tak vám také  podle tehdejší legislativy 18 let nestačilo.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

doufal jsem, že z mého dotazu vyplývá, že se neptám na sníženou věkovou hranici, ale na to jak moje práce v 1. kategorii ovlivní výpočet výše důchodu.

Odpověď doplněna:

Zaměstnání v preferované kategorii dnes již výpočet důchodu nijak neovlivňuje. Výjimkou jsou pouze tzv. výkonní letci a za jistých okolností i horníci v hlubinných dolech.