Zaměstnání invalidního důchodce III. stupně podle potřeb zaměstnavatele

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu: Manžel má u zaměstnavatel pracovní smlouvu na plný úvazek, na dobu neurčitou, pracuje ve firmě jako vedoucí. Po roce neschopenky, mu byl přiznán důchod III.invalidního stupně na dva roky (léčí se s leukémií). Nerad by ukončil pracovní poměr, doufáme, že potom bude schopný částečně, možná i plně pracovat, jak smlouvu ošetřit-změnit? Už nyní by byl zaměstavatel rád, kdyby jim vypomáhal. Jak to provést? Se zaměstnavatelem se domluví, ale nevíme jak smlouvu upravit. Nyní je manžel v pořádku, že by pracovat zvládl, ale za 14dní nastoupí do nemocnice na chemoterapii a zas třeba 14dní není schopen pracovat. Jak tedy pokračovat? Napište, prosím jak změnit smlouvu, aby dle pořeb zaměstnavatele a svého zdravotního stavu mohl ve firmě vypomáhat a také aby mu neodebrali důchod, když občas pracuje? Je možné si snížit úvazek na 30hodin měsíčně, které si odpracuje dle možností – nepřijde o důchod, když bude mít odvody? a jak se řeší, když je v nemocnici a nepracuje (neschopenka?). Děkuji moc za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zaměstnání invalidního důchodce III. stupně podle potřeb zaměstnavatele

Jakým způsobem a v jakém rozsahu dojde ke změně pracovní smlouvy, je na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Přiznání invalidního důchodu není důvod ke skončení pracovního poměru, ani ke změně pracovní smlouvy a nijak neomezuje výdělečnou činnost důchodce. Nejsem odborník na pracovněprávní vztahy, takže žádné změny pracovní smlouvy vám navrhovat nemohu. Zaměstnavatel má jistě mzdovou účetní nebo personalistku, která má toto na starosti. Jak se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne (samozřejmě v souladu se zákoníkem práce), tak to bude. Nikoho na OSSZ změna smlouvy po přiznání invalidního důchodu nezajímá.

V jakém rozsahu může poživatel důchodu pobírat nemocenskou, vysvětluji v tomto článku. Pokud ale váš manžel vyčerpal celou podpůrčí dobu nemocenské, nárok na ni mu vznikne až po 190 dnech zaměstnání. Jestliže by byl do té doby uznán lékařem dočasně práce neschopným (byla by mu vystavena neschopenka), jedná se o omluvenku do zaměstnání, ale nemocenskou pobírat nebude.

Když je nemocensky pojištěný (zaměstnaný) invalidní důchodce „v nemocnici“, řeší se to neschopenkou stejně jako u každého jiného zaměstnance. To samozřejmě platí i o situaci po chemoterapii.