Otázka:
Dobrý den, obracím se k Vám s prosbou o radu. Moje dcera byla vdaná za Francouze. Toto manželství po 12ti letech skončilo rozvodem. V době, kdy žili spolu v Praze, byl její manžel několikrát v zaměstnaneckém poměru vwe firmách v Praze, nebo pracoval jako OSVČ. Po rozchodu se vrátil a žil ve Francii. Dcera se od té doby neprovdala a sama – bez alimentů, vychovala dceru z jejich manželství. Podle legislativy ve Francii má nárok na vdovský, nebo možná jinak pojmenovaný důchod po bývalém manželovi. Požádala o něj ve Francii, na instituci CARSAT, odkud ji bylo sděleno, že podle mezinárodní dohody mezi ČR a FR má o jeho přiznání požádat na příslušné instituci v ČR, což předpokládám, že je ČSSZ. Můžete, prosím, poradit, jestli se má
• s touto žádostí obrátit na Územní pracoviště PSSZ v Praze 1, nebo přímo na PSSZ v Praze 8,
• kde může nalézt patřičný formulář k této žádosti a
• jaké doklady musí k této žádosti přiložit?
Předem Vám děkuji za odpověď.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Žádost o vdovský důchod z Francie, pokud byli manželé rozvedeni
Na území Prahy je možné se se žádostí obrátit na jakékoliv územní pracoviště PSSZ.
Je pravda, že některých zemích může vzniknout nárok na vdovský důchod (resp. obdobnou dávku) i po rozvodu manželů. Žádný formulář dopředu k vyplnění nedostanete – žádost s vámi sepíše přímo pracovník důchodového oddělení na PSSZ.
Potřebné doklady měl dceři sdělit francouzský nositel pojištění, v Česku je bude stěží někdo přesně znát. Obecně bych doložil oddací list a úmrtní list, příp. rozsudek o rozvodu manželství. Dále číslo účtu v mezinárodním formátu (IBAN a BIC) a číslo sociálního pojištění bývalého manžela ve Francii. Další doklady by si příp. od dcery následně vyžádal francouzský nositel pojištění.
Jinak informace o tom, že by si dcera nemohla požádat přímo ve Francii, není správná. Smlouva o sociálním zabezpečení s Francií sice existuje, ale protože jsou obě země v EU, aplikují se přednostně koordinační nařízení EU a ta umožňují podat žádost v jakékoliv zemi.