Za 22 let v Česku mám důchod pokrácený na polovinu

Otázka:

Zdravím.poberam predčasný banícky duchod od 55.r.boli splnené všetky podmienky pre jeho priznanie avšak nechápem prečo je krateny skoro o polovicu vraj preto,že mám v ČŔ odrobenych len 22 r.,zbytok v SR.byvam na Slovensku.prosim je to podľa Vás správne,stále mam pochybnosti.velka vďaka za odpoveď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Za 22 let v Česku mám důchod pokrácený na polovinu

Máte přiznaný tzv. dílčí důchod – vysvětluji ho v článku o zahraničních dobách. Pokud vám nárok na starobní důchod vznikl pouze s přihlédnutím k dobám pojištění v zahraničí, tak se důchod dílčí. To je naprosto spravedlivé – za 22 let pojištění v Česku nemůžete očekávat stejně vysoký důchod jako člověk, který v Česku získal např. 44 let. V krajním případě (kdyby se důchody nedílčily), tak byste mohl brát „plné“ důchody z několika zemí, i když byste v nich odpracoval nepoměrně méně let.