Kvůli zaměstnání na Slovensku budu mít důchod pokrácený o třetinu

Otázka:

Dobrý den. K 31.12.1992 jsem pracoval u slovenské firmy. Ze Slovenska mi bude započteno 18 let a v ČR 30 let (jsem ročník 1959). Důchod ze Slovenska bych měl brát od 04/2022 a z ČR od 06/2023.Kolega který je o pár let starší již bere důchod jak ze Slovenska, tak z ČR, měl odpracováno na Slovenslu 22 let a v ČR 26 let. V ČR mu důchod zkrátili o třetinu s oddůvodněním, že neodpracoval 35 let. Totéž tedy čeká i mě. Je to v pořádku? Vždyť oba dva máme odpracováno přes 35 let, nicméně část let za společného státu. Můžeme být trestáni za rozdělení státu? V podstatě i ze Slovenska by nám mohli důchod zkrátit z důvodu, že nemáme odpracován požadovaný počet let.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kvůli zaměstnání na Slovensku budu mít důchod pokrácený o třetinu

Základní principy, které jsou využívány při výpočtu důchodu při zaměstnání v zahraničí (vč. Slovenska), vysvětluji zde.

Tvrzení, že u vašeho známého došlo k pokrácení důchodu u třetinu, nebo že byste byli trestáni za rozdělení státu jsou lichá. Dílčení důchodů je běžný princip všech standardních mezinárodních smluv a je využíváno i v rámci koordinačních nařízení EU a naopak je velmi spravedlivé – každá země platí “svoji dobu” a žadatel není poškozen tím, že v dané zemi nezískal potřebnou dobu pojištění.

Z Česka vám bude přiznán starobní důchod za 30/48 (třicet osmačtyřicetin) doby a ze Slovenska pak za 18/48 doby. Celkem tedy získáte dva důchody za celkem 48 let pojištění. Stejně tak váš známý získal český důchod za 26/48 doby a slovenský důchod za 22/48 doby. Opět za 48 let.

Získání 35 let pojištění v Česku na dané situaci nic nemění. Při výpočtu důchodu byste získal 35/48 z Česka (více) za 13/48 ze Slovenska (méně). ČSSZ by pak sice provedla i výpočet “sólo” (bez přihlédnutí k dobám v zahraničí) starobního důchodu, ale nikde není dáno, že by vyšel vyšší než dílčený důchod. Stále by to byl důchod pouze za 35 let doby pojištění (stejně jako dílčí důchod).

Vzhledem k tomu, že na Slovensku je nižší důchodový věk (pro rok 2022 ale určitě ještě není stanoven – Slováci ho mění každý rok), budete slovenský důchod pobírat dříve než český, což je naopak významná výhoda.