Vyřízení důchodu trvá, protože jsem pracovala v Bulharsku

Otázka:

Dobrý den, 26.07.2019 jsem dosáhla důchodový věk a požádala jsem (27.03.2019) o starobní důchod. Mám odpracováno 42 let. Problém je v tom, že 14 let jsem pracovala v Bulharsku a zbytek v České republice. Dne 31.07.2019 jsem ukončila pracovní poměr, protože jsem si myslela, že do té doby mi bude přiznán starobní důchod. Dne 16.07.2019 jsem dostala oznámení, že moje žádost je dočasně pozastavená, jelikož bulharská sociálka nedodala formulář s průběhem pojištění na území Bulharska. Jela jsem osobně do Bulharska a zjistila jsem, že žádné formuláře z Čech jím nebyly doručené, jak se tvrdilo v tom oznámení, které jsem dostala. Tak jsem si tam zažádala osobně, aby odeslali potřebné dokumenty na adresu ČSSZ v Praze, protože se posílají služebnou cestou. Na můj dotaz, jak dlouho to bude trvat mi řekli, že do 30 dnů. Teď nejsem zaměstnaná ani v důchodu. Co mohu udělat, dokud se moje situace vyřeší? Mám se přihlásit na ÚP? Kdo bude platit za mě sociální a zdravotní pojištění?
Prosím poraďte mi, děkují předem za Vaší odpověďˇ.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Vyřízení důchodu trvá, protože jsem pracovala v Bulharsku

Vyřízení žádosti o starobní důchod s mezinárodním prvkem běžně trvá půl roku i více, obzvláště v případě zemí jižní a východní Evropy (tam to může být i rok a více). Za čtyři měsíce určitě žádost vyřízena nebude. Pokud vám ČSSZ napsala, že potřebné formuláře do Bulharska zaslala, tak to určitě udělala – tento dopis se zasílá až ve chvíli, kdy jsou formuláře zasílány do dané země.

Nyní se můžete informovat u ČSSZ, zda už jim bulharský nositel pojištění dobu pojištění v Bulharsku potvrdil. Nic jiného dělat nemůžete – tím, že jste “popohnala” bulharského nositele pojištění, jste udělala maximum.

Nyní musíte vyčkat na rozhodnutí ČSSZ. Na ÚP se teoreticky přihlásit můžete, ale musíte je informovat o vzniklé situaci. Státním pojištěncem ve vztahu ke zdravotnímu pojištění se (zpětně) stanete, až se důchod vyřídí. Sociální pojištění nijak řešit nemusíte.