Výpočet vdovského důchodu v případě pobírání invalidního důchodu II. stupně a nepodání žádosti o starobní důchod

Otázka:

Dobrý den. Pane Maříku, obracím se na Vás s tímto problémem. Jsem vdaná žena narozená v roce 1955 a od května 2015 jsem ve starobním důchodu.
Manžel narozen 1954, který má nárok na starobní důchod od září 2017 si o něj zatím nepožádal. Manžel je poživatelem invalidního důchodu 2. stupně a zatím pracuje a platí sociální pojištění, pracuje na tzv. procenta. Mám dotaz, kdyby manžel v době pobírání invalidního důchodu druhého stupně zemřel, z čeho by mi Česká správa sociálního zabezpečení určila vdovský důchod? Bylo by to z manželovo invalidního důchodu 2. stupně nebo z jeho starobního důchodu i když o něj ještě nepožádal a v nejbližší době to údajně ani nemá v plánu. Děkuji za pochopení

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Výpočet vdovského důchodu v případě pobírání invalidního důchodu II. stupně a nepodání žádosti o starobní důchod

Vdovský důchod se nikdy přímo nepočítá z invalidního důchodu pro invaliditu I. nebo II. stupně. Vdovský důchod se vždy počítá z invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně, příp. ze starobního důchodu – § 51 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Nic na to nemění ani neuplatnění žádosti o starobní důchod.

Problém by mohl nastat až po 65 roce věku manžela, protože to bude z moci úřední “převeden” do starobního důchodu, který bude náležet ve výši dosud vypláceného invalidního důchodu – § 61a zákona č. 155/1995 Sb. Z této výše by pak byl vdovský důchod počítán.

Od 65. narozenin pak ani nemá příliš smysl práce na nárok, protože (vzhledem k tomu, že už bude pobírat starobní důchod) se nebude důchod zvyšovat o 1,5 % výpočtového základu za 90 dní, ale pouze o 1,5 % za 365 dní.