Manžel pobíral částečný invalidní důchod. Z čeho bude počítán vdovský důchod?

Otázka:

Dobrý den Vám přeji,
ovdověla jsem 6.7.2015, manžel měl 61 let, pobíral částečný invalidní důchod ve výši cca 7100,- Kč. Až do své smrti byl zaměstnán
a jeho plat byl cca 10000,- Kč čistého. Na naší OSSZ jsem si zažádala o vyřízení vdovského důchodu a pán mi řekl, že výše mého vdovského důchodu se bude počítat pouze z manželova invalidního důchodu, což je pro mě velmi nevýhodné, protože můj starobní důchod je pouhých 7670,- Kč.
Moc Vás prosím o výpočet vdovského důchodu.
Děkuji předem za laskavost

Otázka doplněna:

Dobrý večer přeji,
manžel pobíral plný invalidní důchod od července 2001.
V roce 2009 mu plný invalidní důchod odebraly a pobíral důchod částečně invalidní prvního stupně s posledním výměrem 7115,- Kč.

Děkuji Vám za odpověď a jsem s pozdravem

Odpověď:

Manžel pobíral částečný invalidní důchod. Z čeho bude počítán vdovský důchod?

Vdovský důchod po vašem manželovi se skutečně bude počítat z jeho invalidního důchodu, ale ne z invalidního důchodu pro invaliditu I. stupně, ale ČSSZ nejdříve spočítá invalidní důchod pro invaliditu III. stupně (dříve nazývaný plný invalidní důchod), který by vašemu manželovi náležel ke dni úmrtí a z něj následně spočítá váš vdovský důchod.

Z invalidního důchodu manžela by vyšel invalidní důchod pro invaliditu III. stupně 11.830 Kč. V případě, že byste žádný důchod nepobírala, vyšel by vdovský důchod 7.115 Kč (skutečně se jedná o stejnou částku, kterou váš manžel pobíral).

Vzhledem k tomu, že vy již starobní důchod pobíráte, bude ČSSZ postupovat podle pravidel o krácení důchodů při jejich souběžné výplatě (vysvětleno zde) a nižší z důchodů pokrátí na výši poloviny procentní výměry důchodu:
Starobní důchod: 7.670 Kč
Vdoský důchod: 7.115 Kč

Nižší z důchodů je vdovský důchod a proto bude pokrácen na výši poloviny procentní výměry důchodu 2.358 Kč, ke které budete nadále pobírat svůj starobní důchod ve výši 7.670 Kč.