Výpočet starobního důchodu, když je invalidní důchod odebrán

Otázka:

Dobrý den,
uvažuji správně, po přečtení Vašich odpovědí na téma “mám si platit pojistné jako ID (invalidní důchodce)?”, že hlavní pro ID je být pojištěn a při přechodu do starobního důchodu se uvidí, co bude vyšší? Spousta lidí počítá s tím, že ID nají natrvalo, což nemusí být pravda. Co se stane, pokud bude člověk pobírat ID několik let, bude si platit tou dobou minim.pojistné jako OSVČ vedlejší, o ID důchod přijde a do starobního důchodu mu bude zbývat několik málo let? Z čeho se vypočítá starobní důchod? Započítá se pak tomuto člověku doba, kdy pobíral ID jako doba s úplně minim.pojištěním a nebo jako doba, kdy se bude vycházet z výměru pro ID ke dni, kdy byl ID vyměřen? Konkrétně mám klienta, který byl zaměstnán, slušný příjem, selhání ledvin r. 2012 ve věku 38 let, transplantace, nejprve ID 3.stupně 14,5 tis., po 3 letech sníženo na ID 1 stupně cca 6,8 tis.. Chce se zabezpečit na starobní důchod, aby bral alespoň průměrný důchod, ale neví, zda mu ID ponechají až do 65 let a jak na tom zdravotně vůbec bude. Co by jste doporučili?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Výpočet starobního důchodu, když je invalidní důchod odebrán

Výpočet starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu vysvětluji v tomto článku.

Výpočet v článku uvedený (tzv. STOP OVZ) se provádí vždy, když byl v minulosti přiznán a spočítán invalidní důchod, tj. není podmínkou, aby byl invalidní důchod vyplacen v době přiznání starobního důchodu.

Dotazy typu “jak se zajistit, abych za 30 let pobíral alespoň průměrný důchod”, jsou nezodpověditelné. Nikdo neví, jak se v dané době bude důchod počítat. Stejně tak nikdo neví, jaký ten průměrný důchod bude a jestli se z něj bude dát vyžít. Pak by byl asi nesmysl k němu směřovat požadovanou výši.

Pokud zůstane v platnosti výše popsaný STOP OVZ výpočet a tazatel měl vyšší příjmy, je skutečně zbytečné uměle navyšovat určený vyměřovací základ (jako OSVČ). Jak je uvedeno v článku výše, důležité je zůstat sociálně pojištěný.