Výpočet odchodu do starobního důchodu

Otázka:

Dobrý den, měla bych na vás následující dotaz a moc prosím o vaši odpověď. Zajímal by mě výpočet odchodu do starobního důchodu. Narodila jsem se 31. 7. 1956 a mám dvě dospělé děti (syn a dcera). Do starobního důchodu mám podle tabulek odejít v 60 letech a 4 měsících. Mám však problém v tom, že listopad nemá 31 dní, ale jen 30 dní. Musím do starobního důchodu odejít až 1. 12. 2016 nebo můžu už 30. 11. 2016? Určitě nechci odejít do předčasného důchodu.

Odpověď:

Výpočet odchodu do starobního důchodu

Určitě vám doporučuji přečíst si náš článek o odchodu do starobního důchodu a další články týkající se přiznání starobního důchodu. Máme zde uvedeno mnoho informací, které vás mohou zajímat nejen o výpočtu odchodu do starobního důchodu (např. důchodovou kalkulačku).

Na váš dotaz nám dává odpověď § 32 odst. 2 zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů:

U pojištěnců narozených v období let 1936 až 1977 se důchodový věk stanoví podle přílohy k tomuto zákonu. Stanoví-li se důchodový věk s přičtením kalendářních měsíců, považuje se za důchodový věk věk dosažený v posledním přičteném kalendářním měsíci v den, který se číslem shoduje se dnem narození pojištěnce; neobsahuje-li takto určený měsíc takový den, považuje se za důchodový věk ten věk, který je dosažen v posledním dni posledního přičteného kalendářního měsíce.

Jak vidíte odejít do řádného starobního důchodu můžete už 30. listopadu 2016 a nemusíte čekat až na nový měsíc.