Otázka:
Dobrý den, bydlím s babičkou ve společné domácnosti a starám se o ni. V poslední době často pobývala po nemocnicích a měla při přebírání důchodu problémy s pár schody, které máme v domě. Po neskutečné administrativě se nám podařilo vyřídit, že bude starobní důchod chodit na můj účet (tedy účet vnučky). Babička však chce částečně důchod ponechat na účtu s tím, že jí vždycky vyberu jenom nějakou část a pak si když tak řekne o další výběr. Chci se zeptat, zda účet, který je psán na mě, bude jednou také podléhat dědickému řízení. To babička nechce a museli bychom pak vybírat měsíčně celou částku, aby byl zůstatek na účtu vždy 0. Také se chci zeptat, zda bude dědickému řízení prodléhat také účet, na který chodí peníze na opatrování – to zase chodí na účet manžela. Babička si nechtěla na stará kolena zřizovat žádný účet právě z důvodu, aby pak nepodléhal dědictví. Děkuji předem za odpověď
Odpověď:
Výplata důchodu zvláštnímu příjemci a dědické řízení
Předpokládám, že jste byla stanovena zvláštním příjemcem důchodu babičky. Nejsem sice odborník na dědické právo (zabývám se důchody), ale do dědického řízení nemůže spadat účet, u kterého není zemřelý veden jako majitel.
U pozorňuji, že v případě úmrtí důchodce nezastaví ČSSZ výplatu důchodu ihned od následující splátky důchodu. Většinou je na účet připsána jedna až dvě splátky důchodu, které již nenáleží. V tom případě budete povinna tento přeplatek důchodu vrátit.