Může být důchod vyplácen na účet syna důchodkyně?

Otázka:

Dobrý den, jmenuji se M…. a žiji s p. J…. v domečku, kde s náma bydlí J…. maminka, které je 85 let. V poslední době má zdravotní problémy a někdy se stane, že neslyší pošťačku, když ji nese důchod, nebo nestihne otevřít. Dá se nějak udělat, aby její důchod chodil k synovi nebo ke mě na účet, když nejsme manželé? Babička by raději ke mě, používám internet banku, kde ji můžu platbu ukázat kdykoliv. J…. musí čekat na poštovní výpis a to je až v dalším měsíci. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Může být důchod vyplácen na účet syna důchodkyně?

Výplatu důchodu není možné provádět na účet nikoho jiného než na bankovní účet důchodce nebo jeho/jejího manželky/manžela. Na váš účet ani na účet vašeho druha tady nemůže být výplata důchodu prováděna.

Výjimka z výše uvedeného platí u osob omezených na svéprávnosti, kde důchod opatrovance může pobírat opatrovník a u tzv. zvláštních příjemců důchodu. Ke stanovení zvláštního příjemce důchodu však určitě nestačí, že babička neslyší paní listonošku.

Řešením vaší situace by mohlo být záložní účtu, kde by majitelkou byla babička vašeho druha a jeden z vás by byl disponující osobou.