Vyplácí se rok po úmrtí vyšší vdovský důchod?

Otázka:

Dobrý večer, jsem narozena 1952 a manžel zemřel 2014. Mám nárok na 50 % vdovského na rok a potom pobírat ten normální dva tisíce nebo kolik to je? Děkuji za odpověď. Jsem už v důchodu. Nebo se to vše změnilo?

Odpověď:

Vyplácí se rok po úmrtí vyšší vdovský důchod?

Jestliže jste již dosáhla důchodového věku, vdovský důchod vám bude vyplácen trvale. Zákon o důchodovém pojištění nikde nestanovuje a ani nikdy nestanovoval, že by se v prvním roce pobírání vdovského důchodu vyplácela vyšší částka, která se později snižuje. Rozhodující pro to, zda bude vdovský důchod vyplácen v plné výši nebo pouze ve výši poloviny procentní výměry je to, zda je vám již vyplácen jiný (starobní nebo invalidní) důchod. Pokud máte současně nárok na starobní důchod a vdovský důchod, vyplácí se nižší důchod (v naprosté většině vdovský) pouze ve výši poloviny procentní výměry. Podrobně jsem krácení vdovského důchodu rozebral v této důchodové poradně.

Otázka doplněna:

Dobrý den, chci Vám poděkovat za odpověď. Omlouvám se, manžel mi umřel 19. 1. 2014, byli jsme oba v důchodu. Měl invalidní důchod třetího stupně 12.652 Kč a já mám 8.225 Kč. Stále se nemohu soustředit. Můžu poprosit, kolik budu brát? Počítala jsem to, ale nějak jsem se do toho zamotala. Děkuji za odpověď.

Odpověď doplněna:

Po manželovi budete pobírat vdovský důchod 2.578 Kč.