Vylučování vyměřovacích základů při studiu

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Pokud mám v IOLDP pojištění a zároveň ND – studium ve stejném roce, tak kdybych chtěla vyloučit tuto dobu, musím zároveň příjem za celý tento rok odešíst při výpočtu důchodu. V případě, že jsem nastoupila do školy 1.9.XXXX a studium bylo necelý rok a příjem jsem měla ještě vysoký, tak ten příjem musím v případě vyloučení této doby poměrově zkrátit nebo i když jen několik týdnů v roce vyloučím dobu, tak celý příjem za celý tento rok musím z výpočtu důchodu taky vyloučit? Mohu u jednoho studia například vyloučit jen některé roky, nebo musím všechny, když už se rozhodnu studium vyloučit? Moc děkuji za zodpovězení otázek.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Vylučování vyměřovacích základů při studiu

O zhodnocení vyloučených dob místo vyměřovacího základu (výdělku) je možné požádat až pro období po 31. 12. 1995.

Vyměřovací základ, který chcete vyloučit, při výpočtu důchodu zhodnocen být nemůže. Pokud nešlo o samostatnou výdělečnou činnost, ale o zaměstnání, nesnižuje se vyměřovací základ poměrem doby, ale o skutečně výdělky, které byly v daném období (které požadujete vyloučit) dosaženy. Pokud by se vylučovalo období od 1. září do 31. prosince, sníží se zhodnocený vyměřovací základ o výdělky z tohoto období a současně by bylo zhodnoceno 122 dní vyloučené doby.

Vybírat se pouze některé období není možné – § 16 odst. 7 zákona č. 155/1995 Sb. (“Postup podle věty první se týká pouze celého časového úseku, po který se doby uvedené ve větě první vzájemně kryjí.”). Vyloučit lze vždy pouze celé období, ve kterém se vyloučená doba a vyměřovací základy navzájem kryjí.