Vyloučené doby a výdělky při souběhu hlavního a vedlejšího pracovního poměru

Otázka:

Dobrý den! Mám dotaz k vyloučeným dobám. Manžel měl několik let hlavní pracovní poměr (plný úvazek) a vedlejší pracovní poměr (třetinový nebo i kratší úvazek). Na evidenčním listu to pak vypadá takto:
1) některý rok vyloučená doba (stejný počet dnů) v obou pracovních poměrech
2) některý rok vyloučená doba jen u hlavního prac.poměru (v tom vedlejším prac.poměru si manžel přehodil směny, takže tam pracovní neschopnost vůbec nehlásil)
3) některý rok evidovaná vyloučená doba jen u vedlejšího prac.poměru (tady už si nepamatujeme, jak tato situace vznikla, protože v hlavním prac.poměru manžel normálně pracoval a žádnou vyloučenou dobu tam nemá)

Minulý týden jsme byli na ČSSZ na informativním výpočtu důchodu a já jsem si teprve dodatečně všimla, že při výpočtu důchodu tam manželovi vyloučenou dobu dle bodu 2) vůbec nezapočítali !? Chtěla bych se proto zeptat na Váš názor. Domnívám se, že by se vyloučené doby dle 1) a 2) měly uvádět a vyloučené doby dle 3) už ne. Já jsem to takto dělala, když jsem zadávala údaje z evidenčního listu do důchodové kalkulačky. Při nezadání té vyloučené doby dle bodu 2) pak vyjde důchod o pár korun nižší. Nebo musíme na tuto skutečnost upozornit ČSSZ a požádat o započítání vyloučené doby, až bude manžel podávat žádost o starobní důchod ? Předem děkujeme za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Vyloučené doby a výdělky při souběhu hlavního a vedlejšího pracovního poměru

Postup, kterým vám byl starobní důchod spočítán je v pořádku. Vyměřovací základy mají přednost před vyloučenou dobou – § 16 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb.

Pokud se tedy vyloučená doba kryje s výdělky, použijí se při výpočtu výdělky a vyloučené doby ne – to, z jaké činnosti (hlavní nebo vedlejší) jsou výdělky a z jaké vyloučené doby, není důležité. Toto lze změnit pouze na žádost – § 16 odst. 7 zákona č. 155/1995 Sb. Pak by se ale úměrně snížil vyměřovací základ (výdělek) z vedlejší činnosti (u bodu 2).