Výpočet důchodu při souběhu vyloučené doby a příjmu

Otázka:

Dobrý den pane Mařík.
Dávkové oddělení, /po přiznání předčasného důchodu/, zjistilo určitou, malou nesrovnalost. V roce 2002 a 2003 jsem měla hlavní a vedlejší poměr. Při onemocnění jsem si nechala vystavit neschopenku na hlavní pracovní poměr, na vedlejší ne. Bylo to takové volnější zaměstnání. Odečty měřících zařízení, práce musela být hotova, ale ne nutně chodit každý den do práce, i když to bylo papírově vykazováno. Tudíž se práce natáhla o víkendu, nebo za mě někdo /manžel/ zaskočil.
Nyní dávkové oddělení pátrá, od kdy, do kdy jsem byla v neschopnosti. Myslím, že doklady by měli mít někde k dohledání, ale zřejmě nemají, měla bych pátrat a doložit doby neschopnosti.
Můj dotaz ale zní, je to špatné, že jsem měla neschopenku pouze na jednu práci? Nemohou tedy pracovníci ČSSZ správně vypočítat předčasný důchod?
V roce 2002 jsem měla 40 dnů neschopnosti a v roce 2003 – 22. Všeobecně se píše, že snad práce má přednost, před vyloučenou dobou, tedy by se měl důchod počítat z vedlejšího pracovního poměru? To je můj dojem.
Nejedná se o velké peníze, pouze o pár korun, nebo desetikorun. Na HPP jsem měla okolo 7000 Kč a na VPP okolo 3000 Kč, odvody byly odváděny z obou prac. poměrů. Děkuji za jakoukoliv odpověď, je to spíše pro zajímavost, pracovnice, se kterou toto řeším, psala, že když se nic u ošetřujících lékařů nedohledá, že si budou muset nějak poradit.

Odpověď:

Výpočet důchodu při souběhu vyloučené doby a příjmu

Rozdíl ve výpočtu bude velmi malý – spíše v jednotkách korun, možná do 20 až 30 Kč. ČSSZ však musí výpočet provést správně a proto musí došetřit i takovéto rozhodné skutečnosti.

Obecně má skutečně vyměřovací základ přednost před vyloučenou dobou – § 16 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb.. Pokud tedy v době dočasné pracovní neschopnosti (která by jinak byla vyloučenou dobou) trvala i další činnost s vyměřovacími základy, neměly by se vám tyto doby vylučovat.

O vyloučení si však můžete sama požádat – § 16 odst. 8 zákona č. 155/1995 Sb.. Došlo by však ke snížení vyměřovacího základu z vedlejší činnosti a rozdíl by byl skutečně minimální.