Vrátí mi zpětně důchod za dobu co budu pracovat a nepobírat důchod?

Otázka:

Dobrý den, 21.10.2018 můžu odejít do starobního důchodu. Chtěl bych pracovat dál a nepobírat důchod. Dočetl jsem se , že v tom případě se mi zvýší důchod o 1,5% za každých odpr. 90 dnů z výpočtového základu tzn, výpočet bude z částky, kterou bych pobíral pokud bych odešel na plný důchod v daném termínu viz výše? Vrátí mi zpětně důchod za dobu co budu pracovat a nepobírat důchod? Děkuji za odpověď. s pozdravem,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Vrátí mi zpětně důchod za dobu co budu pracovat a nepobírat důchod?

Ne, výpočet bude z výpočtového základu (VZ) stanoveného z osobního vyměřovacího základu (OVZ), který bude spočítán za podmínek platných ke dni přiznání důchodu. Pokud byste tedy např. požádal o přiznání starobního důchodu k 19. 1. 2019, tj. k datu získání jednoho devadesátidenního zvýšení (o 1,5 % VZ), bude OVZ a následně VZ spočítán za podmínek platných v roce 2019, tj. jiných než v roce 2018.

Důchod může být vyplacen až pět let zpětně, pak ale pochopitelně nebude zvýšen za práci nad nárok. Toto zvýšení náleží za podmínky, že výdělečná činnost byla vykonávána bez pobírání důchodu. Pokud si ho necháte zpětn vyplatit, tuto podmínku nesplníte.