Ve služebním poměru jsem byl přes 20 let, o důchod musím žádat u “svého” ministerstva?

Otázka:

Dobrý den, pane Mařík! Prosím o radu: letos ke 30.dubnu ukončím služební poměr a chci požádat o výsluhu, která bude asi jen něco kolem 12000,- Kč. Termín pro normální odchod do důchodu mám příští rok k 24.červnu 2020, je lepší jít už letos do předčasného důchodu nebo to nějak vydržet až do příštího roku? A ještě jedna otázka, ve služebním poměru jsem byl přes 20 let, o důchod tedy musím žádat u “svého” ministerstva? Jsou tam stejné podmínky jako u žádosti u ČSSZ nebo je v něčem rozdíl? Děkuji moc za Vaše odpovědi

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ve služebním poměru jsem byl přes 20 let, o důchod musím žádat u “svého” ministerstva?

Co je lepší nebo výhodnější je vždy otázkou návratnosti, jak to vysvětluji v tomto článku. V tomto případě bych ale volil variantu s datem přiznání k důchodovému věku. Vzhledem k výši výsluhy návratnost nemusí být příliš dlouhá. Záleží ale na konkrétní situaci, kterou bez znalosti celého průběhu pojištění nejsem schopen rozklíčovat.

Pokud máte nárok na výsluhu, nebudete o důchod žádat a ani ho pobírat od ČSSZ. Skutečně se musíte obrátit na “své” ministerstvo. Výpočet důchodu a další nároky se i u příslušníků ozbrojených sborů řídí stejnými právními předpisy.