Byl jsem voják z povolání a na webu ČSSZ v orientační kalkulačce tato doba není viditelná

Otázka:

Dobrý den, v období 1.2.1988 až 30.11.2001 jsem byl voják z povolání a bohužel nemám doklad o tomto zaměstnání. Dále pak na webu ČSSZ e portálu v orientační kalkulačce tato doba není viditelna. Jak mám postupovat a co vše mít, abych tuto dobu měl započítanou u ČSSZ pro nárok na starobní důchod. Velice děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Byl jsem voják z povolání a na webu ČSSZ v orientační kalkulačce tato doba není viditelná

Vojáci z povolání mají svůj úřad důchodového zabezpečení (Ministerstvo obrany ČR – Odbor sociálního zabezpečení Vršovická 1429/68, 101 00 Praha 10) a ČSSZ tyto doby neeviduje. V ePortálu ČSSZ tyto doby tedy neuvidíte. Podklady je třeba získat právě u MO ČR.

Otázka doplněna:

Moje otázka k odpovědi: Jaké tedy doklady potřebuji k podání žádosti o důchod. Postačí jen doklad o služebním poměru? Vše ostatní si vyžádá ČSSZ v době kdy mi vznikne nárok na důchod, nebo tyto doklady mám mít již teď, aby nevypršela doba archivace. Děkuji za toto upřesnění.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pokud pobíráte výsluhový příspěvek, nebudete si o důchod žádat u ČSSZ, ale u Ministerstva obrany, které vám bude i důchod vyplácet. Pokud výsluhový příspěvek nepobíráte, budete si o důchod žádat u ČSSZ. Žádné doklady o služebním poměru dokládat nemusíte. Do žádosti o důchod se uvede, že jste byl vojákem z povolání a ČSSZ si vše potřebné vyřídí s MO. Vše se řeší až v rámci žádosti o důchod, dopředu si ČSSZ nic vyžadovat nebude. Tyto orgány samozřejmě vědí, po jaké době se o důchod žádá a žádný z nich podklady nezlikviduje.