Vdovský důchod po manželovi

Otázka:

Dobrý den, měla bych takový dotaz, za jakých podmínek si budu moci požádat o vdovský důchod po manželovi? S manželem jsme spolu byli třicet let a zajímalo by mě, jestli budu mít po manželovi nárok na vdovský důchod a jak dlouho ho budu pobírat. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vdovský důchod po manželovi

Vdovskému důchodu se na tomto webu věnujeme především ve třech stěžejních článcích. Ty vám doporučuji si přečíst:

Vdovský důchod – obecné informace o vdovském důchodu po manželovi, včetně kalkulačky vdovského důchodu.
Kdy vzniká nárok na vdovský důchod? – důležitý především pokud váš manžel nepobíral ani starobní ani invalidní důchod.
Jak dlouho se vyplácí vdovský důchod? Kdy je nárok na obnovu? – vysvětluje, po jak dlouhou dobu je nárok vdovský důchod a za jakých podmínek má vdova nárok na jeho opětovné přiznání.

Všechny důležité informace naleznete ve výše uvedených článcích. Bohužel jste o sobě neuvedla nic, z čeho bych vám mohl více konkrétně sdělit zda budete mít na vdovský důchod nárok a po jak dlouhou dobu ho budete pobírat.

Obecně platí, že nárok na vdovský důchod vznikne po poživateli starobního nebo invalidního důchodu. Pokud zemřelý žádný důchod nepobíral, musel v období deseti let před úmrtím, příp. dvaceti let před úmrtím získat určitou dobu pojištění (vše je vysvětleno v článcích výše).

Dále obecně platí, že nárok na vdovský důchod je po dobu jednoho roku od úmrtí manžela. Aby nárok na vdovský důchod trval, příp. byl nárok na jeho opětovné přiznání, musí vdova splňovat další zákonem stanovené podmínky (opět vysvětleno ve výše odkazovaných článcích).