V září mi vznikl nárok na předčasný důchod a k 30. 9. mi bude ukončen pracovní poměr s 12měsíčním odstupným

Otázka:

Dobrý den,nyní v září mi vznikl nárok na předčasný důchod(3 roky před), k 30.9. mi bude ukončen pracovní poměr s 12 měsíčním odstupným.Mohu žádat o předčasný důchod, bude rozdíl po valorizaci a „příspěvku za 2 děti“ výrazný oproti řádnému důchodu ?Nebo je výhodnější doplatit si pojistné z odstupného a 2 roky setrvat v evidenci řadu práce?Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V září mi vznikl nárok na předčasný důchod a k 30. 9. mi bude ukončen pracovní poměr s 12měsíčním odstupným

V současné době není znám ani výpočet na rok 2023, natož na další roky. Není proto nikdy možné takto dopředu cokoliv určovat. Navíc ke zhodnocení „výhodnosti“ byste musela vědět, jak dlouho budete starobní důchod pobírat (více v článku o návratnosti), což nikdo dopředu s jistotou neví.

Výpočet letošního roku je pozitivně ovlivněn mimořádnými valorizacemi. Pokud budete starobní důchod pobírat dostatečně dlouho, je možné, že by mohla být výhodná i varianta, kdy byste si místo toho, abyste od státu důchod pobírala, tak byste se těchto peněz vzdala a ještě navíc něco (dobrovolné důchodové pojištění) státu posílala. Návratnost takového postupu se ale může pohybovat v nižších desítkách let, takže vám ho určitě doporučit nemohu.

Můžete ještě počkat zhruba 14 dní až měsíc, až budeme znát výpočet roku 2023 a jeho srovnání se zvalorizovaným výpočtem roku 2022 (každoročně dělám srovnání). Nevidím ale důchod být doma „zadarmo“, když mohu pobírat předčasný důchod od státu. Navíc se může stát (s ohledem na mimořádné valorizace), že v příštím roce budete mít sice nižší krácení, ale důchod i tak vyjde nižší.

Otázka doplněna:

Dobrý den a díky za Vaši odpověď.
Vystihnout správně dobu, kdy požádat o důchod, je zdá se v mém případě alchymie.
Dle aplikace na e-portálu ČSSZ by mi měl být v případě řádného odchodu do důchodu stanoven důchod ve výši 17 000 Kč, pokud bych požádala o předčasný důchod již nyní na konci roku , tj. o 2 a 3/4 roku dřive, bylo by krácení asi výrazné, odhaduji o 4 až 5 tisíc méně.
Naštěstí člověk neví, jak dlouho bude důchod pobírat a v jakém horizontu „plánuje“, ale i tak pro mne jako rozvedenou by tato částka brzy znamenala vyčerpání úspor.
Pokud bych byla rok doma „zadarmo“, jak píšete, a žila z odstupného,a další rok žila z podpory v nezaměstnanosti, pak bych žádala o starobní důchod „jen“ o rok dříve. Dalo by se uvažovat i tak, že výše předčasného důchodu přiznaného v tomto roce ( o necelé 3 roky dříve) by se mohla vyrovnat díky valorizacím výši předčasného důchodu , o který bych žádala za 2 roky, tj. o rok dříve? A nestojí výplata odstupného v cestě výplatě předčasného důchodu?
Děkuji moc za Váš názor, odměnu zasílám.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Vždy je to tak trochu sázka na délku vlastního života.

Za standardních dob určitě neplatí, že by valorizace „dohnaly“ krácení předčasného důchodu, protože výpočet důchodu se každoročně mění a ve většině případů bývá výpočet nového roku lepší, než výpočet starého roku po valorizaci. Letošní výpočet je ale „dopován“ poměrně velkými mimořádnými valorizacemi, které zřejmě budou pokračovat i příští rok. Může se tak stát, že budete čekat na nepokrácený (tedy očekávaně vyšší) důchod, který ale až tak moc vyšší být nemusí. Zatím se ale vzdáte statisíců korun, které byste mohla mít v tu dobu již na důchodech vyplaceny. Je třeba brát do úvahy nejen krácení, ale i to, kolik dostanete vyplaceno v době do dosažení důchodového věku. Samozřejmě jsou podstatné i další parametry, které zmiňujete.

Odstupné výplatě předčasného (ani jiného) důchodu nevadí.