30. 6. 2023 mi bude ukončen pracovní poměr. Mohu si doplatit 4 měsíce jako samoplátce, aby se mi nekrátil důchod?

Otázka:

Dobrý den, datum řádného důchodu mám 21.10.2023 a k 30.6.2023 mi bude ukončen pracovní poměr. Mohu si doplatit 4 měsíce jako samoplátce, aby se mi nekrátil důchod, nebo můžu jít na úřad práce. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

30. 6. 2023 mi bude ukončen pracovní poměr. Mohu si doplatit 4 měsíce jako samoplátce, aby se mi nekrátil důchod?

Můžete si sám platit dobrovolné důchodové pojištění, ale to určitě není moc dobrý nápad. Je třeba se na situaci dívat tak, že přijdete téměř o čtyři důchody (mnoho desítek tisíc korun) a ještě budete státu platit (minimálně 11 292 Kč dobrovolného důchodového pojištění + zdravotní pojištění). Důchod pak bude vyšší o několik set korun.

Nemůžete koukat jen na krácení důchodu, ale také na to, kolik vás to zajištění „nekrácení“ stojí. Můžete jít samozřejmě i na úřad práce a pobírat podporu (pokud na ni budete mít nárok), ale záleží na návratnosti, jak to vysvětluji v tomto článku.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď, a měl bych ještě dotaz, zda mohu požádat o důchod až 21.7.2023 abych měl kráceno jen za 90 dní nebo se to bere od skončení pracovního poměru. Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Na nižší krácení předčasného důchodu dosáhnete při jeho přiznání k 23. 7. 2023, ne k 21. 7. 2023. K tomuto datu byste měl stále dvě srážky (1,8 % výpočtového základu).

Pokud nemáte přiznán předčasný důchod bez výplaty, je rozhodující datum přiznání důchodu, ne datum skončení výdělečné činnosti.