V letech 2001-2003 jsem byla spolupracující osoba manžela, ale bez vyměřovacího základu

Otázka:

Dobrý den, v roce 2001-2003 jsem byla spolupracující osoba manžela, ale bez vyměřovacího základu (neodváděla jsem zálohy OSSZ, ještě tato povinnost neplatila). Měla bych mít tyto roku při výpočtu důchodu evidované v osobním listu důch.pojištění? Případně jak by to ovlivnilo výpočet důchodu? Také nemám v osobním listu evidované dlouhodobé ošetřovné dítěte, je to takto správně? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V letech 2001-2003 jsem byla spolupracující osoba manžela, ale bez vyměřovacího základu

Pokud jste jako OSVČ neodvedla sociální pojištění, pak jste pojištěná nebyla a tato doba nemůže být evidovaná jako doba pojištění. Uvedená doba vám nebude zhodnocena při výpočtu důchodu a nebudou vám zhodnoceny ani žádné vyměřovací základy z tohoto období. Toto výši důchodu ovlivní samozřejmě negativně – každý rok doby pojištění dne běžně činí 250 až 400 Kč + vám budou chybět vyměřovací základy (to již takový rozdíl neudělá).

Dlouhodobé ošetřovné je dávka nemocenského pojištění, která pokrývá dobu maximálně 90 dnů, kdy je třeba starat se o člena rodiny po propuštění z hospitalizace (nejčastěji z nemocnice). Předpokládám, že toto nemáte na mysli. Pokud myslíte péči o dítě do 4 let věku, tak ta se dokládá při sepisování žádosti o důchod. Příp. dotaz doplňte.