V den splatnosti důchodu mi nepřišla žádný výzva, mám jít na poštu?

Otázka:

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s vyplácením sirotčího důchodu na poště. Den splatnosti mám 18, dne v měsíci, dnes je 19. a do schránky mi nepřišla žádná výzva, že bych si měla důchod vyzvednout. Mám se o něj hlásit sama na poště?
Dále bych se chtěla zeptat, kde si mám důchod vyzvednout, je-li mé současné bydliště odlišné od trvalého. Na OSSZ jim bylo řečeno, aby mi ho posílali na adresu současného bydliště, protože do trvalého se nemám jak dostat, ale nevím, zda OSSZ tento požadavek vzal v potaz. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

V den splatnosti důchodu mi nepřišla žádný výzva, mám jít na poštu?

Pokud jde již o pravidelnou splátku důchodu a důchod byl tedy zaslán “důchodovou službou”, pak vám žádná výzva k vyzvednutí si důchodu domů doručená nebude. Jednoduše si v den splatnosti důchodu (příp. i po něm) dojdete s občanským průkazem na poštu a důchod si vyzvednete.

Česká správa sociálního zabezpečení může zasílat důchod i na kontaktní adresu. Pokud jste tento požadavek vznesla, nevidím důvod, proč by neměl být akceptován. Bližší informace o vašem konkrétním případu vám však musí poskytnout okresní správa sociálního zabezpečení, u které jste si uplatňovala žádost o důchod.