V červnu jsem ČSSZ zaslal potvrzení o studiu, ale ČSSZ mi i tak odebrala sirotčí důchod

Otázka:

Dobrý den do poradny,
několik let pobírám během studia sirotčí důchod po zemřelé mamince. Každý rok tak dokládám potvrzení o studiu a nikdy nebyl problém. V červnu tohoto roku jsem dokončil státnice bakalářského stupně a plynule navázal na studium magisterského stupně (studium začíná klasicky v srpnu). Po státnicích jsem tak hned ke konci června poslal doporučeně potvrzení o navazujícím magisterském studiu a měl jsem za to, že je vše vyřešené. Přesto mi dnes přišlo rozhodnutí ČSSZ o odebrání sirotčího důchodu z důvodu nepokračování studia. Podotýkám, že mi bude v září 25 let a od České pošty mám potvrzení o doručení doporučeného psaní. Mám tomu tedy rozumět, že pracovnice moje potvrzení ztratila? Na Správu se nelze dovolat. Napadlo mě podat odvolání, ale co když se ztratí stejně jako moje potvrzení? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V červnu jsem ČSSZ zaslal potvrzení o studiu, ale ČSSZ mi i tak odebrala sirotčí důchod

Nebojte, na ČSSZ vaše potvrzení o studiu (velmi pravděpodobně) neztratili. Datum předpokládaného ukončení studia má ČSSZ ve své evidenci zapsáno dlouho dopředu, a když se daný termín přiblíží, jak to bylo nyní u vás, je automatizovaně vydáno rozhodnutí o odejmutí důchodu a zastavena jeho výplaty. Toto je tedy připraveno měsíce a někdy i roky dopředu. Poté co jste na ČSSZ zaslal nové potvrzení o studiu, musí váš případ někdo zpracovat, opět se musí vydat rozhodnutí a znovu zavést výplata. To se zatím nestalo.

ČSSZ je nyní extrémně vytížená žádostmi o předčasné důchody, o výchovné, zvýšení důchodů pracujících důchodců apod. a vše jí dlouho trvá. Vaše nové podání bude jistě vyřízeno, jen to nebude hned. Podat námitku samozřejmě můžete, ale není to nutné a nové rozhodnutí ČSSZ vydá i bez ní.