Jak je možné, že mi odebrali sirotčí důchod?

Otázka:

Dobrý den,
pobírám sirotčí důchod a teď mi přišel dopis, že se mi sirotčí důchod odnímá od 20.8.2016, v dopise se píše, že jsem dne 31.7.2016 ukončila soustavnou přípravu na budoucí povolání, ale já studuji vysokou školu, nyní si prodlužuji bakalářské studium, ale zápis do nového akademického roku je 29.8., kde dostanu teprve potvrzení o studiu na rok 2016/2017. Chtěla bych se zeptat, jak je možné, že se v dopise píše, že jsem skončila školu do 31.7., když akademický rok 2015/2016 stále běží tudíž, jak je možné, že mi odebrali důchod. Vím, že až budu mít potvrzení o studiu na akademický rok 2016/2017, tak mi ho opět obnoví, ale to bude nějakou dobu trvat. Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď:

Jak je možné, že mi odebrali sirotčí důchod?

Nárok na sirotčí důchod po zemřelém rodiči má nezaopatřené dítě, tj. pokud (ve většině případů) v době do 26 let studuje. Na potvrzení o studiu dodávaném ČSSZ by mělo standardně být uvedeno předpokládané datum ukončení studia. Z předchozího potvrzení tedy ČSSZ zjistila, že v letošním roce máte bakalářské studium ukončit. Běžně (netvrdím, že vždy) toto studium končí v červnu. Při splnění zákonem daných podmínek (§ 23 odst. 2 písm. c) zákona č. 155/1995 Sb.) může být za dobu studia považován i červenec. Proto vám ČSSZ (stejně jako velké části studentů) zastavila už od srpna.

I kdyby vám byl důchod odebrán až od září a teprve začátkem září (po vašem zápisu) byste ČSSZ potvrzení o studiu doložila, stejně by k odebrání důchodu došlo a jeho uvolnění by nějakou dobu trvalo (běžně dva i tři měsíce).