V čem je rozdíl mezi základní a minimalistickou variantou při výpočtu důchodu na ePortalu?

Otázka:

Dobrý den pane Mařík,v příloze je informativní výpočet, jak by mohl vypadat v roce 2020 můj řádný starobní důchod, který jsem získal z ePortálu ČSSZ.Jaký je prosím hlavně rozdíl mezi variantou základní a minimalistickou?Vím, že budoúcí výše SD se odvíjí i od budouci průměrné mzdy a snad i od výše inflace – proto asi ty varianty.Ale hlavně nevím v čem je rozdíl mezi variantou základní a minimalistickou?
A dále na webu ČSÚ je informace, že průměrná mzda za rok 2018 činí 31 885 Kč.Vzhledem k tomu, že mnozí zaměstnanci, mající třeba příjmy z pronájmu či jsou OSVČ při zaměstnání atd… ještě ani nemuseli podat daňové přiznání a již se operuje s průměrnou mzdou za rok 2018 – která je při informativním výpočtu SD taky důležitá.

Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V čem je rozdíl mezi základní a minimalistickou variantou při výpočtu důchodu na ePortalu?

V kalkulačce na ePortálu ČSSZ i v jejich excelovské kalkulačce máte k dispozici políčka k doplnění průměrné mzdy v ČR (podle vašeho uvážení) – polička s nadpisem “Váš odhad”. S těmito údaji pak pracuje “základní varianta”. Ostatní varianty jsou pak přednastaveny od ČSSZ. Pokud do “vašeho odhadu” nic nevyplníte, kalkulačka počítá s tím, že k žádnému růstu průměrné mzdy v ČR nedojte (to se nestane) a v zásadě pak výpočet odpovídá výpočtu roku 2019. Zkuste tedy tyto údaje doplnit a uvidíte, jak se vám změní “základní varianta” výpočtu. Pokud např. do těchto políček uvedete stejné údaje jako ČSSZ (“Odhad od ČSSZ”), dostanete se v “základní variantě” na výpočet “střední varianty”.

Základní varianta je tedy vámi navolená, ostatní jsou určeny ČSSZ.

Výše inflace ovlivňuje valorizaci důchodů, ale ne stanovení výpočtu důchodu v novém roce. Ten ovlivňuje růst průměrné mzdy – jde skutečně o průměrnou mzdu, tedy bez vámi uváděných daňových základů OSVČ, příjmů z pronájmu atd. Pro stanovení přepočítacího koeficientu (který je zásadní) se navíc porovnává průměrná mzda za první pololetí roku – § 17 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb.