Mohu požádat o předčasný důchod o jeden rok v 67 letech?

Otázka:

Dobrý den. Narodil jsem se 24.2.1953, do řádného starobního důchodu bych měl jít v 63 letech. Protože mám pouze 26 let placeného pojištění, posouvá se mi odchod do starobního důchodu o 5 let tedy na 68 let. Mohu požádat o předčasný důchod o jeden rok, tedy v 67 letech?Na úřadu mi nebyli schopni odpovědět. Děkuji za informaci . S pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu požádat o předčasný důchod o jeden rok v 67 letech?

Ne, toto možné není. O předčasný starobní důchod jste mohl žádat s datem přiznání od vašich 60 let, než jste dosáhl důchodového věku (63 let) – § 31 zákona č. 155/1995 Sb. Aby vám mohl být tento důchod přiznán, musel byste získat 32 let doby pojištění, což jste nesplnil. Před tzv. poměrným starobním důchodem (u vás od 68 let) “předčasný poměrný starobní důchod” přiznat nelze, protože uvedený § 31 (předčasný důchod) odkazuje pouze na § 29 odst. 1 a § 29 odst. 3 písm. a) téhož zákona, tj. na “běžný” starobní důchod, před kterým lze předčasný starobní důchod přiznat.