Pobírám invalidní důchod a starobní mi zamítli. Musím v 65 letech žádat znovu o starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den, prosím, je pravda, že mohu být v ID do 65ti let a pak se jen přejmenuje na starobní?
Od roku 2016 mám ID 3. st., před tím 2. st. Letos jsem měla kontrolu ID a přišel mi posudek s trvalou platností. Současně jsem si v lednu požádala o starob. důchod a z ČSSZ mi bylo sděleno, že by byl SD cca i 320 Kč nižší než ID. Tudíž mi bude nadále vyplácen ID. Musím v 65ti letech žádat znovu o SD?
Mockrát děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod a starobní mi zamítli. Musím v 65 letech žádat znovu o starobní důchod?

Ano, invalidní důchod je možné pobírat do 65 let věku a pak skutečně dochází k transformaci (přejmenování) na starobní důchod – § 61a zákona č. 155/1995 Sb.

Před 65. narozeninami vám ČSSZ zašle rozhodnuti, že se invalidní důchod “mění” na starobní, který bude vyplácen v dosavadní výši. Žádost v tomto případě neuplatňujete – řízení se zahajuje z moci úřední – § 81 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb.