Úřednice mi tvrdila, že mi chybí 18 měsíců

Otázka:

Dobrý den.Byla jsem dnes vyřizovat starobní důchod, na který mám nárok od 4.5.2019.Mám přes 35 let pojištění, tři děti, tudíž splňuji podmínky na získání star.důchodu .Úřednice mi tvrdila,že mi chybí 18 měsíců,jako nezapočtená doba.Loni mi chybělo 9 měsíců.( Výpočet od Správy soc.zabezpečení)Od prosince 2017 do 31.8.2018 jsem pracovala na dohodu,což chápu,že se to nepočítá.Od 1.září doposud pracují na normální pracovní poměr,koncem května budu mít těch 9 měsíců odpracováno. .Nechápu kde vzala 18 měsíců.Slyšela jsem,že pokud se splňuji podmínky pro star. důchod a je nějaká neevidovaná doba,z důchodu se odečítá nějaká peněžní částka.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Úřednice mi tvrdila, že mi chybí 18 měsíců

Pokud jste měla již v minulosti 9 měsíců neevidovaných dob a nyní jste nebyla dalších 9 měsíců pojištěná, v součtu to vychází na uváděných 18 měsíců. Pokud šlo o jiné období, měla jste se ptát dané referentky, která doba vám chybí. Já to vědět nemohu.

Neevidovanou dobu nemůžete „odpracovat“, když vám tato doba pojištění chybí, tak prostě chybí, tj. stále bude neevidovaná.

Výši starobního důchodu ovlivňují mimo získaných vyměřovacích základů (výdělků) od roku 1986 i získané doby pojištění. Čím více let pojištění, tím je důchod vyšší. Každý celý rok doby pojištění navíc znamená vyšší důchod.