Do 43 let mně chybí 140 dnů. Zvažuji, zda si mám doplatit 5 měsíců?

Otázka:

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na následující:
Zažádala jsem si o starobní dúchod. Měla jsem částečný ivalidní důchod 1. stupně. Do 43 let mně chybí 140 dnů. Zvažuji, zda si mám doplatit 5 měsíců. Starobní důchod se mně počítal z vyměřovacího základu pro invalidní důchod, i když jsem během ivalidního důchodu pracovala a byla i na Úřadu práce s podporou ( asai to bylo pro výpočet starobního výhodnější).
Před invalidním důchodevícem jsem byla na Úřadu práce bez podpory asi 1,5 roku a mohu si 5 měsíců doplatit. Chci se zeptat na Váš názor a zda bych si doplatkem nějak nepohoršila ve výpočtu důchodu, když bych si doplácela dobu, kdy jsem ještě neměla částečný invalidní důchod. Podle mého výpočtu by se mně důchod zvedl asi o 260 Kč měsíčně, s tím, že počítám s dobou návratnosti.necelé 4 roky.
Budu moc ráda za radu.
Předem Vám mnohokrát děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Do 43 let mně chybí 140 dnů. Zvažuji, zda si mám doplatit 5 měsíců?

V případě doplacení dobrovolného důchodového pojištění se tato doba bude hodnotit až ode dne doplacení pojistného – § 11 odst. 1 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb. Nestane se tedy dobou pojištění zpětně a pokud již máte přiznán starobní důchod, doplacení nijak neovlivní výpočet invalidního důchodu. Získání další doby pojištění může mít pouze pozitivní vliv na výpočet starobního důchodu.