Když začnu v předčasném důchodu pracovat, budu brána jako zcela nová žadatelka?

Otázka:

Dobrý den, 1 rok pobírám předčasný důchod, když půjdu od ledna 2019 do zaměstnání, bude se mi pak počítat normální starobní důchod , na který dosáhnu v květnu 2019, bude se mi počítat již podle nových výhodnějších tabulek ?..budu brána jako zcela nová žadatelka ?
vrátí se mi na těch pár měsíců , než požádám o starobní důchod původní částečný invalidní důchod ?
děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když začnu v předčasném důchodu pracovat, budu brána jako zcela nová žadatelka?

Ne, “normální” starobní důchod by se vám nepočítal. Pouze by došlo k přepočtu již přiznaného důchodu – přibylo by vám pět měsíců pojištění, a odmazala byste si srážky (krácení) předčasného důchodu za pět měsíců (pravděpodobně pouze jednu srážku). Celý důchod by se vám nepřepočítával, zůstal by spočítaný za podmínek roku přiznání (tedy zřejmě 2017).

Nárok na invalidní důchod vám přiznáním předčasného starobního důchodu zanikl – § 58 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.