Úřad práce a jeho hodnocení zpětně

Otázka:

Dobrý den,prosím o vysvětlení hodnocení doby pojištění pro nárok na starobní důchod při pobytu posledních 9 let na ÚP.Nerozumím pojmu ,hodnocení doby strávené na úřadu práce tzv. 3 roky zpětně.Jsem -li na ÚP do 55 let 3 roky /od 52let/,rozumím tomu,že se z té doby započte z 80% doba,kdy se pobírá podpora /8 měsíců/ a 1 rok ,zbytek již ne. Ale jak je to po 55 roce ? Je jasné,že se z 80% započtou z doby bez podpory 2 roky,ale které? Je rozdíl ,když člověk zůstane na ÚP do 57 let a pak zůstane do doby nároku na důchod doma bez ÚP a platí si sám zdravotní pojištění,nebo musí být veden na ÚP až ty konečné 2 roky před žádostí o důchod?Když zde zůstane evidován po celou tu dobu 9 let ,tak je tzv.3 roky zpětně jasně dané. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Úřad práce a jeho hodnocení zpětně

V jakém rozsahu se hodnotí evidence na úřadu práce, vysvětluji v tomto článku.

Jak správně uvádíte, evidence na úřadu práce se hodnotí zpětně. Např.:

1. Pokud by osoba byla v evidenci úřadu práce od 50. do 57. narozenin, započte se jí evidence tři roky zpětně od 57. narozenin, tj. od 54. narozenin do 57. narozenin. Jeden rok se jí může hodnotit před 55. rokem, za celý život nejvýše tři roky.

2. Pokud by tato osoba byla v evidenci úřadu práce od 50. narozenin do 60. narozenin, budou se jí hodnotit opět poslední tři roky, tj. od 57. narozenin do 60. narozenin. Před 55. rokem se nehodnotí nic, za celý život pak poslední tři roky evidence. Není to tedy tak, že by se zhodnotil jeden rok před 55. rokem věku a po něm poslední dva.

Výše uvedené podmínky platí pro jakékoliv období – nemusí jít o dobu bezprostředně před přiznáním starobního důchodu.