Hodnocení úřadu práce po 55. narozeninách

Otázka:

Dobrý den, od r. 2007 do začátku 11/2017 jsem byla v evidenci ÚP s 2měsíční rekvalifikací. Od 7/2017 jsem byla uznaná 1.st. ID, logicky bez nároku na výplatu. Uznán rok evidence. V 11/2017 jsem si našla poloviční úvazek v chráněné dílně. V září 2020 mi bude 55let. Mohu zažádat poté o ID? Započítá se mi od 55.roku doba 3let evidence zpětně do nároku nebo musím další 2roky odpracovat? Práce mě těší, chci pokračovat, pokud mi bude prodloužena smlouva. Nebo je to tak, že od 55.roku pokud by byla nově evidence, se teprve po uplynutí dvou dalších let započítá? Jaké doby se započtou, pokud požádám
po 55. roce? Musím celkově nově žádat o ID? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Hodnocení úřadu práce po 55. narozeninách

Úřad práce se hodnotí v tomto rozsahu. Dosažením 55 let (ze dne na den) nezískáte další dva roky pojištění. Doba evidence před 55 rokem věku se hodnotí v rozsahu jednoho roku v období bez pobírání podpory. Aby vám mohly být zhodnoceny i další dva roky, musela byste být tyto dva roky po 55. narozeninách v evidenci ÚP. Pokud budete po 55. narozeninách v evidenci ÚP rok bez podpory, bude se vám hodnotit rok před 55. narozeninami a rok po 55. narozeninách (vše myšleno doby bez nároku na podporu).

Předchozí řízení bylo ukončeno zamítavým rozhodnutím. Pokud potřebnou dobu pojištění získáte, musíte uplatnit novou žádost o invalidní důchod.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď, píšete rok před a rok po. Měla jsem za to, že 3roky se započítávají. To by znamenalo 1rok před a 2roky po, je to tak? Nikoli rok před a rok po.
Děkuji Vám

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Výše uvedené jsem uvedl jako příklad, na kterém jsem demonstroval, že po 55. narozeninách vám z ničeho nic nepřibudou další dva roky, ale pokud po 55. roce budete v evidenci ÚP pouze rok, pak vám přibude rok, pokud rok a půl přibude vám rok a půl, pokud dva roky, budou to dva roky.