Uplatnění nároku můžu poslat elektronicky přes bankovní identitu?

Otázka:

Dobrý den, důchodového věku dosáhnu 12.6.2025
Kdybych do 1.9.2023 využila tiskopis „uplatnění nároku“ a do 6 měsíců požádala o předčasný důchod bez výplaty a až do 12.6.2025 bych byla nadále výdělečně činná, budou se mi výdělky od doby požádání o předčasný důchod až do doby důchodového věku započítávat do výpočtu starobního důchodu? Nebo se započte jen odpracovaná doba? Kdyby se výdělky nezapočítávaly, bude to mít vliv na výši klasického starobního důchodu? A ještě prosím „uplatnění nároku“ můžu poslat elektronicky přes bank.identitu nebo klasicky dopisem na OSSZ případně žádost doručit osobně. Moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Uplatnění nároku můžu poslat elektronicky přes bankovní identitu?

Jak se důchod přepočítává při odložené výplatě, podrobně vysvětluji v tomto článku. Vyměřovací základy se hodnotí do konce roku předcházejícímu roku přiznání bez ohledu na to, kdy bude uvolněna výplata. Toto je ale marginálie, která na výpočet nemá zásadnější vliv. Mnohem zásadnější vliv bude mít to, jak bude nastaven výpočet a zatím to vypadá, že spíše nebude mít smysl dělat odloženou výplatu mezi lety 2023 a 2025 (k datu dosažení důchodového věku).

Pokud máte bankovní identitu a přihlásíte se s její pomocí do ePortálu ČSSZ, můžete formulář uplatnění nároku odeslat elektronicky. Je to podání, které je na roveň písemnému podání.