Ukončení pracovního poměru a evidence na úřadu práce

Otázka:

Vážený pane Mařík.
Děkuji Vám za srozumitené vysvětlení mé otázky. Obracím se na Vás naposledy ještě s jednou prosbou. Při pročítání problematiky týkající se odchodu do předdůchodu i důchodu předčasného, jsem narazil na tuto možnost v souladu se zákonem. Stejně tak jako zaměstnavatel, tak i já mohu dát výpověď z pracovního procesu bez udání důvodu, nebo výpověď dohodou, kde ovšem je důvod třeba uvést. Nevím, jak by toto vše probíhalo v souladu s novým občanským zákoníkem. Takže, zase jednoduše řečeno – chci ukončit pracovní poměr v měsíci září (23. 9. 61 let) výpovědí dohodou nebo výpovědí bez udání důvodu. Pokud jsem to na „netu“ správně pochopil, tak bych musel podat výpověď (ne dohodou) již koncem července (výp. doba 2 měsíce). U výpovědi dohodou – neznám přesný průběh. Dále si nejsem jist, jak vše probíhá na prac. úřadu (předkládání lékařských zpráv atd.) Jsem rád, že existuje tato poradna a věřím, že mně poradíte i nyní.

Odpověď:

Jaká zaměstnání vyplnit do profesního dotazníku?

Zaměstnavatel nemůže zaměstnance propustit bez udání důvodu. Zaměstnanec však možnost výpovědi vůči svému zaměstnavateli bez udání důvodu má. Pokud svému zaměstnavateli dáváte výpověď v červenci, skončí vám skutečně pracovní poměr na konci září.

Termín „výpověď dohodou“ není správný, protože se nejedná o výpověď jako takovou, ale jde o dohodu o ukončení pracovního poměru. Jaké podmínky si v dohodě dojednáte (odstupné nebo datum ukončení pracovního poměru) je na vás a vašem zaměstnavateli. V takovéto dohodě určitě nemusí být uveden důvod ukončení pracovního poměru. Pokud však v této dohodě důvody ukončení pracovního poměru uvedete a úřad práce tyto důvody shledá za závažné, bude vám v prvních čtyřech měsících náležet vyšší podpora v nezaměstnanosti (dva měsíce 65 a další dva měsíce 50 %). V opačném případě by vám od počátku náležela podpora v nezaměstnanosti ve výši 45 % průměrného výdělku.

Nový občanský zákoník nemá na ukončení pracovního poměru žádný vliv. Tyto záležitosti řeší zákoník práce.

Toto jsou však již dotazy, které jsou poněkud vzdáleny důchodové poradně, proto vám doporučuji vše konzultovat také na úřadu práce.