Údajně jsem uplatnil žádost s tím, že o výplatu od tohoto data nežádám

Otázka:

Dobrý den,
na ČSSZ jsem v listopadu 2022 sepsal žádost o předčasný důchod k 31.12.2022. Jelikož jsem invalidní ve III. stupni, chtěl jsem hned důchod vyplácet, nedává totiž smysl žádat o důchod bez výplaty v tomto případě. Výše důchodu se již nikdy nezmění. Žádal jsem o předčasný důchod s výplatou z toho důvodu, abych pobíral více peněz než mám na invalidním důchodu III. stupně. Tiskopis žádosti nemám, referentka vše vypisovala přímo do počítače , tudíž nemám žádný důkaz. Dostal jsem jen potvrzení o sepsání žádosti. Nyní mi přišlo rozhodnutí o přiznání důchodu, ale výplata prý nenáleží. Údajně jsem uplatnil žádost s tím, že o výplatu od tohoto data nežádám.
Nyní nevím, kde se stala chyba, zda při sepsání žádosti nebo chybu udělal pracovník vypočítávající důchod (asi většina lidí žádala o důchod s odloženou výplatou a mohl to přehlídnout? ). Nyní mi jde o to, aby se vše napravilo a peníze byly vyplaceny zpětně od 31.12.2022, případně od 1.1.2023. Jde o poměrně velkou částku cca 4000,- Kč měsíčně. Nechci o to přijít.
Jak mám postupovat, aby mi byl důchod vyplacen zpětně?
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Údajně jsem uplatnil žádost s tím, že o výplatu od tohoto data nežádám

Žádný důkaz k prokázání způsobu uplatnění žádosti nepotřebujete. Vše je zaznamenáno v databázích ČSSZ a tyto údaje nejdou po vytištění žádosti o důchod v programu změnit.

Buďto se stala chyba v tom, že s vámi byla sepsána žádost o předčasný důchod bez výplaty – v tom případě na vaší OSSZ požádejte o uvolnění výplaty důchodu od data přiznání (tj. od 31. 12. 2022) a důchod vám bude zpětně doplacen.

Chyba se mohla stát i u ČSSZ, kdy jste si sice o výplatu důchodu požádal, ale někdo na ČSSZ toto mohl přehlédnout. Pak můžete proti rozhodnutí podat námitku nebo i postupovat podle informací v předchozím odstavci.